KÜLTÜR - SANAT
Giriş Tarihi : 03-10-2023 09:01

Kaynarca'nın 'Üre Tatlısı' coğrafi işaret tescili aldı

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası tarafından, “Üre Tatlısı” ile ilgili yapılan Coğrafi İşaret Tescil başvurusu Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından onaylanarak tescillendi. Daha önce Kaynarca'ya ait Dartılı Keşkek, Adapazarı Dartılı Keşkeği olarak tescil edilmişti.

Kaynarca'nın 'Üre Tatlısı' coğrafi işaret tescili aldı

Konuyla ilgili açıklama ve değerlendirme bulunan SATSO Yönetim Kurulu Başkanı A. Akgün Altuğ, “Sakarya’mız toprağından bereket fışkıran, zengin kültürel mirasa sahip ve bu mirasın çıktılarını yüzlerce lezzete yansıtmış bir şehirdir. Göçlerle kurulmuş bu medeniyet kenti onlarca ayrı kültürün birbiriyle uyum içinde yaşadığı ve birbirlerini beslediği bir ender kentlerden biridir.

 SATSO  Adapazarı Dartılı Keşkek, Adapazarı Islama Köftesi, Adapazarı Kabak Tatlısı, Pamukova Ceviz Ezmesi, Pamukova Kavunu, Sakarya Abhaz (Abaza) Peyniri, Sakarya Kazımpaşa Köftesi, Taraklı Enginarı, Taraklı Uğut Tatlısı, Taraklı Şimşir Kaşık, Taraklı Şimşir Tarak’ın ardından 12. Coğrafi işaret olarak da Üre Tatlısı’nın coğrafi işaret tescilini aldık. Sakarya’nın bu kültür mirasını da tescillemiş olduk.

Üre tatlısı darı ve sütten yapılıyor ve Kaynarca düğünleri ve bayramlarında yerel bir lezzet olarak sunuluyor.

Sedat BaltaSedat Balta