EKONOMİ
Giriş Tarihi : 13-11-2023 14:49

Veterinerden ahırlarda kışa hazırlık süreci nasıl olmalı önerileri

25'bine yakın büyükbaş hayvan varlığı bulunan Kaynarca'daki üreticileri yakından ilgilendiren açıklamaya Veteriner Hekim Mustafa Yıldız'dan geldi.

Veterinerden ahırlarda kışa hazırlık süreci nasıl olmalı önerileri

 

 

 

Kış mevsiminde soğuktan etkilenen birçok işletme türü gibi hayvancılık ve ahır işletmeleri de soğuk havaya karşı önlem alıyor. Bazen bilinçli bazen ise bilinçsizce yapılan ahır düzeni değişikliklerinin hayvanları soğuktan koruyup korumadığı ise tartışılır durumda. 

Sakaryalı Veteriner Hekim Mustafa Yıldız soğuk havalarda ve kış aylarında ahır işletmelerinde yapılması ve yapılmaması gerekenleri açıkladı. Yıldız'ın açıklaması ise şe şekilde; 

 

Son bahar mevsimini bugünlerde yaşamaktayız. Tarlalarda hasat devam ediyor. Kış mevsimini çok rahat geçirmemiz için yapılması gereken bütün hazırlıkları gerek evimiz için gerekse ahır işletmeleri yapmalıyız. Ahır işletmelerini fiziksel eksiklerini onarmalıyız. Ahır işletmelerinde kesinlikle havasız ortamlar oluşturmamalıyız. Havasız ortamlar işletmedeki et ,süt verimini olumsuz yönde etkiler. Bu da işletmenin karlılığını negatif yöne çeker. Herkes işletmelerde asıl amaçlarının verim olduğunu bilir ve bütün dikkatlerini işletmenin karlılığını nasıl artırırız  hedefinde odaklanırlar.
Hava sıcaklıklarının çok değişken olması büyükbaş hayvan üreticileri ahırdaki hayvanlar üşür diye sürekli ahırın havalandırmamaları ellerine ne geçerse tabir caizse ahırı  tıkarlar.  Bilimsel olarak İşletmedeki hayvanlarda hava sıcaklığının eksi on dereceden sonra üşüyüp verim kaybı söz konusu olabilir. Bölgemizde hava sıcaklığının eksi on dereceyi görmesi çok zayıf bir ihtimaldir. Dolayısıyla hayvanlar üşüyecek diye ne bulursak havalandırmalara tıkamayalım. Ahır işletmelerini zehirli gaz odalarına çevirmeyelim.
Ahır işletmelerinde ana hedef sağlıklı verimli hayvanlar elde etmektir. Sağlıklı verimli bir ahır işletmesi nasıl olmalı diye sorduğunuzda aydınlık, havadar, işletme yeterli genişlikte olmalıdır. İşletmeler verim yönü göz önünde tutularak yapılmalıdır. Gittiğim ahır işletmelerinde camlar kapalı, ahırlar havasız şeklinde görmekteyim. Bu işletmelerde en iyi yem ve de su verseniz de istediğiniz süt ya da et verimini alamasınız elinizdeki maddi kaynakları ve de emeğinizi maalesef boşa harcamış olursunuz. Ülke çapında düşündüğünüz zaman milyarlarca lira zarar söz konusudur. Ülke kaynaklarını boşa harcamak hem kendimiz için hem ülkemiz için yaptığımız  doğru değildir.
Ahır işletmelerini karanlık hale getirdiğimiz takdir de işletmede deri mantarı için uygun ortam hazırlamış oluruz. Deri mantarından korunmak için işletmenin aydınlık olmasına özen gösterelim. Ahır işletmelerinde havalandırmaları en güzeli işletmenin çatısına yapılan havalandırmalarıdır. Bu konuda serbest veteriner hekimlerden bilgi ve de yardım alabilirsiniz. İşletmeleri modern çağımıza gelişen bilim ve de teknolojinin imkanları kullanılarak yapılmalıdır. Üreticilerimize bol kazançlı bir sezon geçirmelerini dilerim.
Sedat BaltaSedat Balta