EKONOMİ
Giriş Tarihi : 17-11-2023 08:57

Tarım Bakanlığı her yere fındık ekmeyi yasakladı

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından hazırlanan "Tarımsal Üretimin Planlanması Hakkında Yönetmelik" ile tarımsal ürünlerin üretimi illere ve bölgelere göre ayrılacak. İzin verilmeyen ürünleri ekenler yaptırımlar ve para cezası alacak. Yüzde 6 eğimin altına meyve bahçesi dikimine izin verilmeyecek. Böylece fındık ve meyve üretiminin en fazla olduğu illerden olan Sakarya'da yüzde 6 eğimin altındaki alanlarda yeni fındık ve meyve bahçesi oluşturulamayacak.

Tarım Bakanlığı her yere fındık ekmeyi yasakladı

 

 

Tarım Bakanlığı her yere fındık ekmeyi yasakladı

Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren “Tarımsal Üretimin Planlanması Hakkında Yönetmelik” ile bitkisel, hayvansal  üretimi kontrol altına alınacak.

İllerde  ‘Tarımsal Üretim Planlaması Teknik Komitesi’ oluşturulacak. Bu komitenin görevi bulunduğu ilin üç yıllık dönemlerini kapsayacak her yıla ait üretim planlamasını hazırlamak olacak.

Üreticilere Tarım ve Orman Bakanlığı İl ve ilçe Müdürlükleri ve Ziraat Odaları tarafından ekmeleri gereken ürünler aktarılacak. Bir üretici zati ihtiyaç dışında ürün ekerse önce  uyarı alacak. Ekmeye devam etmesi durumunda ise önce teşviklerden mahrum bırakılacak ardından ise para cezası alacak.

 

FINDIK EKİLEMEYECEK

Üretim planlamasında ise dikkat çeken maddelerden biri eğim. Yeni meyve bahçelerinde yüzde 6 eğimin altında fındık, elma, ayva gibi meyve bahçesi oluşturulmasına izin verilmeyecek. Bu konuda gerekçe olarak arz açığı olan stratejik ekiliş alanlarının artırılması ve yüzde 6 eğimin altındaki verimli arazilerin meyveciliğe kaydırılmaması amaçlanırken mevcut meyve ekili araziler ise etkilenmeyecek.

Tarımsal üretimin planlanmasından Sakarya için düşünülen ürünlerde ise sulama kaynaklarının geniş olmasından ve mevsim koşullarının da elverişli olmasından dolayı başta mısır geliyor. Üretimde mısırı ise buğday, arpa ve ayçiçeği gibi stratejik ve katma değeri yüksek ürünler takip ediyor.

Bunların yanında özellikle kış sebzeleri olan lahana, pancar ve marul gibi ürünlerin üretilmesi planlanıyor.

2024’TE PLANLANACAK 2025’TE UYGULANACAK

Yeni üretim modelinin resmi gazetede yürürlüğe girmesinin ardından 2024 yılında 3 yıllık planlama yapılacak. Uygulamaya ise 2025 yılında başlanılacak. Üretim yapılırken zati ihtiyaçlar dikkate alınacak.

Sedat BaltaSedat Balta