SİYASET
Giriş Tarihi : 17-01-2024 17:26

AK Parti'nin adayı Ekrem Yüce

Sakarya'da aylardır en çok merak edilen konu açıklığa kavuştu. AK Parti'nin Sakarya Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı için Ak Parti İl Başkanlığı aranarak Ak Partinin Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce olduğu söylendi.

AK Parti'nin adayı Ekrem Yüce

31 Mart 2024'te gerçekleşecek olan yerel seçimler öncesinde Sakarya'da en çok merak edilen konu AK Parti'nin Sakarya Büyükşehir Belediye Başkan adayının kim olacağı idi.

 

YÜCE'NİN YANI SIRA 3 BAŞVURU YAPILDI

Mevcut Başkan Ekrem Yüce'nin doğal aday adayı olduğu Sakarya Büyükşehir Belediyesi için Aile ve Sosyal Hizmetler Bakan Yardımcılığından istifa eden Rıdvan Duran, Serdivan Belediye Başkanı Yusuf Alemdar ve daha önce SASKİ Genel Müdürlüğü yapan Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri ve KASKİ Genel Müdürü Rüstem Keleş başvuruda bulunmuştu. AK Parti'de yaklaşık iki aydır süren Büyükşehir adayı belirleme çalışmaları nihayet sona erdi.

 

CUMHURBAŞKANI PERŞEMBE GÜNÜ AÇIKLAYACAK

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 18 Ocak Perşembe günü Ankara'da gerçekleştireceği toplantıda açıklayacağı Sakarya Büyükşehir Belediye Başkan adayının Ekrem Yüce olduğu netleşti.

 

"HAYIRLI OLSUN" TELEFONU

AK Parti Genel Merkezi'nden Ak Parti İl Başkanlığına telefon geldi. İl Başkanı Yunus Tever'e Ak Parti'nin Sakarya Büyükşehir Belediye Başkan adayının Ekrem Yüce olduğu söylendi.  Ardından da Başkan Ekrem Yüce'ye açılan telefonda "Yeni dönem adaylığınız hayırlı olsun" denilirken, Sakarya Milletvekilleri, İl Teşkilatı ve diğer aday adaylarına da bilgi verildi. 2019'daki yerel seçimlerden bu yana Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı olarak görev yapan Ekrem Yüce, 31 Mart 2024'teki yarışa bir kez daha AK Parti'nin adayı olarak girecek.

 

Ekrem Yüce kimdir?

1954 yılında Sakarya’nın Geyve İlçesi Çengel Köyü’nde doğdu. İlk ve orta öğrenimini Pamukova’da bitirdi. Lise öğrenimlerini Kırklareli Atatürk Lisesi ve Adapazarı İmam Hatip Okulu’nda tamamladı. Yükseköğrenimini Erzurum Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Kültür Teknik ve Makine Bölümü’nde Yüksek Mühendis olarak tamamladı.

1999 - 2003 yılları arasında Erenler Belediye Başkanlığı görevinde bulundu. 2003 - 2011 yılları arasında ÇAYKUR Yönetim Kurulu Başkanlığı’na atandı. 2011 - 2012 yıllarında Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nda müşavir olarak çalıştı. 2012 - 2018 yılları arasında ise Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı olarak görev yapan Yüce, 24 Haziran Genel Seçimlerinin ardından yeniden ÇAYKUR Genel Müdürü olarak atandı. 31 Mart 2019 Mahalli İdareler seçimlerinde Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı seçildi. Sivil Toplum Kuruluşları, spor kulüpleri üniversite gibi alanlarda da yöneticilik yapan Yüce, evli ve 2 çocuk babasıdır.

Sedat BaltaSedat Balta