Advert
GÜNDEM
Giriş Tarihi : 18-05-2020 19:51

Ramazan Bayramı'nda 4 gün sokağa çıkma yasağı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Ramazan Bayramı'nda 4 gün sokağa çıkma yasağı uygulanacağını duyurdu. Erdoğan alınan önlemler ve uyulması gerekenler konusunda açıklamada bulundu.

Ramazan Bayramı'nda 4 gün sokağa çıkma yasağı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kabine toplantısının ardından yaptığı açıklamadan sağlık önlemleri ve uyulması gerekenler konusundaki söyledikleri şöyle: 

 

"Türkiye'nin fiziki mesafeye riayet, sağlık sistemini güçlü tutmak gibi başlıklar etrafında topladığımız salgınla mücadele başarıyla sürüyor. Bizim salgının üstesinden gelmemiz yetmiyor, küresel düzeyde tamamen ortadan kalkması sorunun tüm dünyada çözümüyle mümkündür. Bazı ülkelerde salgın daha yeni hız kazanmıştır. Yıllarca sınırlarımızı kapatıp salgının bitişini bekleyemeyiz. Yapmamız gereken hayatımızı salgın gerçeğine göre yeniden düzenlemektir. Hiçbir şey birkaç ay öncesi gibi olmayacak. Hayatımızı bundan sonra salgın hastalıklara karşı yeni döneme göre yürütmek mecburiyetindeyiz. Bu yeni dönemi kontrollü sosyal hayat olarak tanımlıyoruz. Diğer insanlarla temasımızın olduğu her yerde maske kullanmayı alışkanlık haline getireceğiz. Her yerde diğer insanlarla aramızda 1,5-2 metre fiziki mesafe bırakmaya özen göstereceğiz. Salgınla mücadelenin en etkili yöntemi olarak ifade ettiğimiz maske, mesafe ve temizlik üçlüsü hayatımızın vazgeçilmez parçaları haline gelecektir. Sağlık hizmetleri ve temizlik malzemeleri konusunda ülkemizde hiçbir sıkıntı yoktur. Tedavi görev vaka sayısı oldukça düşük düzeydedir. Hizmete açtığımız yeni hastanelerle, istihdam ettiğimiz yeni personellerle sağlık altyapımızı güçlendiriyoruz. Perşembe günü Japonya Başbakanı Abe ile Başakşehir Şehir Hastanemizi açıyoruz. Yeşilköy ve Sancaktepe'de 45 günde inşa ettiğimiz biner yataklı hastaneler de tamamlanmak üzeredir. Son 2 ayda elde ettiğimiz tecrübeler sayesinde hem tedbir, hem teşhis, hem de tedavi konusunda ciddi bir birikime sahip olduk. Ülkemizin bu konudaki başarılı çalışmaları dünya çapında bir model olarak kabul edilir hale gelmiştir.

 

"Hayata geçirmeye başladığımız normalleşme takviminin sürmesi ancak vaka sayısının sıfırlanmasıyla mümkündür. Salgının seyrinde olumsuz bir durum olursa bazı tedbirleri çok daha sert uygulamak zorunda kalabiliriz. Belirlenen kurallara uyulmasını rica ediyorum. Bu her birimizde özellikle destek vermemiz gereken, kurallara riayet etmemiz gereken, neticeye ulaşabileceğimiz bir mücadeledir. Tek bir ihmalin dahi ağır sonuçlar ortaya çıkarabildiği bu süreci hep birlikte sahiplenmeliyiz.

 

"Tüm kurumlarımızın işbirliğiyle hazırladığımız normalleşme takvimini adım adım hayata geçiriyoruz. Genel olarak bu uygulamanın sorunsuz yürüdüğünü görüyoruz. Bir önceki hafta şehirlerarası giriş çıkış yasağını kaldırdığımız 7 ilimize 9 ilimizi daha ilave etmiştik. 15 ilimizde cumartesi gününden beri devam eden ve yarın gece sona erecek sokağa çıkma sınırlamasına riayet eden vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum."

  

NELER SÖYLENDİ?
@
KÖŞE YAZARLARI TÜMÜ
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA