EKONOMİ
Giriş Tarihi : 31-07-2021 11:41

Dört çiftçimizden üçü borçlu

Sakarya Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu ve Akyazı Ziraat Odası Başkanı Ali Şener Bayraktar, “Sakarya’da üretim yapan çiftçinin en az yüzde 75’i borçla üretim yapıyor. Bu rakam da iyimser bir rakam. Fazlası var, eksiği yok. Dört üreticiden üçü borçlu” dedi.

Dört çiftçimizden üçü borçlu

Adapazarı Akşam Haberleri gazetemizden Nazile AKARSU'nun haberi

FİYAT ARTIŞI

Tarım ürünlerinde fiyat artışları devam ediyor. Fiyatlar geçen yılın aynı aylarına göre artış göstermeye devam ediyor. Sebze ve meyve fiyatları ile ilgili görüştüğümüz Sakarya Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu ve Akyazı Ziraat Odası Başkanı Ali Şener Bayraktar Haberlisin.com’a açıklamalarda bulundu. Bayraktar, pandemi sonrası artan gıda fiyatlarının nedeninin, çiftçinin çok fazla borçlanması ve girdi maliyetlerinin artması kaynaklı olduğunu belirtti.

“HAMMADDE ÇOK PAHALI”

Üreticinin aldığı hammaddenin çok pahalı olduğunu belirten Bayraktar, “Sebze ve meyve fiyatları sürekli yükselişte. Bunun nedeni dünyada gıda fiyatları arttı. Yaşanan pandemi süreci nedeniyle dünyada gıda milliyetçiliği başladı. Herkes kendi gıda güvenliğini sağlamak için gıda stoklarını arttırmaya ve ihracata kota koymaya başladı. Böyle olunca gıda fiyatları artmaya başladı. Bunun yanında maliyet artışları yaşanmaya başladı. Üreticinin, üretmek için ihtiyacı olan her şeyin fiyatı arttı. TL, Dolar karşısında değer kaybı yaşadı. Üretici üreteceği ürünlerin hammaddelerinin bir kısmını ithal ediyor, böyle olunca ikinci bir fiyat artışı söz konusu oluyor” dedi.

“KURAKLIK TEHLİKESİ”

Türkiye’de 51 ilin kuraklık tehlikesi altında olduğunu belirten Bayraktar, “Gübrenin fiyatı bir yıl içerisinde yüzde 150 civarında arttı. Diğer taraftan da yaşanan iklim koşulları nedeniyle ürün kayıpları yaşandı. Ziraat Odalarının yayınladığı araştırmaya göre, 51 ilin kuraklık geçirdiği ve kuraklık nedeniyle kayıpların ortaya çıktığı belirtildi. Sakarya’da kuraklık nedeniyle bir ürün kaybı yaşanmadı, ama yaşanan selden kaynaklı olarak sebzede sıkıntılar yaşandı. Selle ilgili kesin raporlar çıkmadı, ama bizim sahadan aldığımız duyumlar bu şekilde” ifadelerini kullandı.

“ARACILAR FİYAT YÜKSELTİYOR”

Bayraktar, “Üretici ve market fiyatları arasında büyük farklar var. Bir taraftan üretici, ‘Ürettiğim üründen kazanamıyorum’ diyor, bir taraftan da tüketici ‘Pahalılıktan dolayı alamıyorum’ diyor.  Böyle bakılınca ortada bir sorun var. Üreten de, tüketen de ağlıyorsa arada bulunan yüksek fiyat farkını kim cebine koyuyor? Ürünün üreticiden, tüketiciye ulaşma aşamasında arada aracılar var. Bu aracıların karları fiyatı yükseltiyor. Tüketicinin daha ucuza gıdaya ulaşabilmesi için, üreticiden tüketiciye ürün ulaşana kadar aradaki tedarikçileri ortadan kaldırmak gerekiyor. Fiyat İstikrarı Komitesi kuruldu, ancak çalışma yapısıyla ilgili şu an belirgin bir çalışma yok. Fiyat İstikrarı Komitesi kurulurken bizlere danışılmadı. Bir öneri sunmadık” dedi.

“TARIM YAŞLANIYOR”

“Gençler artık tarımla ilgilenmiyor” diyen Bayraktar, “Sakarya’da tarımdan bir kopuş yok, ama tarım nüfusu yaşlanmaya başladı. Genç nesil tarımı itibarlı bir meslek olarak görmüyor. Tarımdan elde edilecek kazancın yeterli refah sağlamayacağını düşünüyor. Böyle olunca genç nüfusun tarıma olan ilgisi azalıyor. Sakarya dağınık işletme yapısına sahip, ama son derece verimli alanlarda yapılıyor tarım. Sakarya’nın genelinde araziler boş bırakılmıyor, ama tarım yaşlanıyor. Ama özellikle hayvancılık sektöründe süt işletmelerinde ve et işletmelerinde üreticiler para kazanamayınca, üreticiler hayvanlarını kesime göndermeye başladılar. İşletmelerde bir boşalma ve yerine yeni hayvan doldurmama gibi bir durum başladı” dedi.

“BORÇLANMA ARTIYOR”

Üreticinin borçlarının giderek arttığını belirten Bayraktar, “Mesele sadece üreticinin üretimden elde etmiş olduğu kazanç miktarı kadar, üreticinin yaşamını idame ettirebilmesi için yaptığı harcamaları da göz önüne almak lazım. Üreticinin maliyetleri artarken, aynı oranda bunu satış fiyatlarına yansıtamadığı için karlılığı azalıyor. Üreticinin yaşamını devam ettirmek için yaptığı zorunlu harcamalarda artış sebebiyle de ayrı bir sıkıntı söz konusu. Duruma bu şekilde bakıldığı zaman üreticide borçlanma artıyor” ifadelerini kullandı.

“YÜZDE 75’İ BORÇLU”

Bayraktar, “Üretici yapmış olduğu üretim faaliyetinden elde ettiği karın azalması ve yaşamsal harcamaların artması sebebiyle sıkıntı içerisinde.  Böyle olunca ya mevcut harcamalarını azaltmak ya da borçlanmak zorunda kalıyor. Bu şekilde bakıldığında çok fazla bir borçlanma söz konusu. İki türlü bir borçlanma var resmiyete yansımış, yani bankalara olan borçlanma var. Bir de üretim yaparken piyasadan alınan resmi kayıtlara yansımayan borç. Sakarya’da üretim yapan çiftçinin en az yüzde 75’inin borçla üretim yaptığını görüyoruz. Bu rakam da iyimser bir rakam. Fazlası var, eksiği yok. Sakarya’da dört üreticiden üçü borçlu” dedi.

“TARIM ALANLARI SANAYİLEŞMESİN”

Bayraktar, “Biz sanayileşmeye karşı değiliz, sanayinin gelişmesinden yanayız. Sanayiye imkan hazırlayacağız diye, verimli tarım alanlarının da sanayiye açılması ülkenin gıda güvenliği açısından bir tehdittir. Bugünkü varlıklarımızı sanayiye açmak suretiyle yok edersek, yarın sanayi tesislerinde de üretim yapamayacak duruma geliriz. Tarımsal potansiyeli yüksek birinci, ikinci sınıf arazilerimizin değerini bilerek koruma altında tutmalıyız. Türkiye’nin bununla ilgili sıkıntısı tarım alanlarını anayasal güvence altına alacak bir yasa olmamasıdır. Kamu yararı adı altında tarım alanlarına yapılanma yapıldığını gördük.  Dünya yakında su ve gıda ile büyük bir imtihana girecek. Su ve gıdaya çok ihtiyacımız olacağı günlere gireceğiz” dedi.

Advert

NELER SÖYLENDİ?
@
KÖŞE YAZARLARI TÜMÜ
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Süper LigOP
 • 1Trabzonspor2354
 • 2Konyaspor2245
 • 3Alanyaspor2338
 • 4Adana Demirspor2337
 • 5Fenerbahçe2337
 • 6Beşiktaş2336
 • 7Hatayspor2336
 • 8Başakşehir FK2234
 • 9Gaziantep FK2232
 • 10Sivasspor2331
 • 11Kayserispor2331
 • 12Fatih Karagümrük2330
 • 13Kasımpaşa2327
 • 14Göztepe2327
 • 15Galatasaray2327
 • 16Giresunspor2326
 • 17Antalyaspor2324
 • 18Çaykur Rizespor2322
 • 19Altay2318
 • 20Yeni Malatyaspor2216
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA