GÜNDEM
Giriş Tarihi : 06-07-2021 12:05

"Dayak da yiyoruz kurşun da"

Sakarya Orman Bölge Müdürü Ziya Polat, şehrin yüzde 43’ünün orman olduğunu ifade ederek, “Biz, bazen ayağımıza kurşun yiyerek, bazen dayak yiyerek ormanlarımızı koruyoruz. Vatandaşlarımızdan da ormanlarımızı korumalarını istiyoruz” dedi.

ÖZEL HABER// NAZİLE AKARSU

“ÇOK ZENGİN BİR ŞEHİRİZ”

Sakarya Orman Bölge Müdürü Ziya Polat ile ilimizdeki orman varlığını, biyolojik çeşitliliği, bölge müdürlüğünün faaliyetlerini ve daha birçok konuyu konuştuk. Polat, Sakarya’nın orman alanları bakımdan çok zengin bir şehir olduğunu ifade ederek şöyle konuştu:  “Sakarya, toprak ve iklim açısından çok güzel bir yer. Sakarya’da yapraklı ormanlar yoğun olmakla birlikte ibreli (iğneli) ormanlar da var. İlimizde en çok kayın, gürgen, karaçam, kestane, meşe türünde ağaçlar bulunmakta.  Biyoçeşitlilik anlamında Türkiye’nin en zengin illerinden biriyiz.”

YENİLEME VE GENÇLEŞTİRME

Polat, “Sakarya’nın yüzde 43’ü orman, geri kalan kısmı açık alan dediğimiz tarım, yerleşim ve meradır. Biz var olan ormanlık alanlarımızı iyileştirmek adına, yenilemek adına doğal gençleştirme veya suni gençleştirme çalışmaları yapıyoruz. Her yıl 600 hektarın üzerinde ağaçlandırma yaptığımız alanlar var. İnsanlarda olduğu gibi, ağaçların da bir ömrü vardır. Ömrü dolan ağaçların yenilenmesi, gençleştirilmesi gerekiyor. Bu bağlamda biz de zamanı gelmiş ağaçları kesiyoruz ve yerine yetiştirdiğimiz fidanları dikiyoruz. Bu anlamda orman ürünlerine dayalı sanayinin de ihtiyaçlarını karşılıyoruz” dedi.

“EKSİDEN ARTIYA GEÇTİK”

İki sene önce orman sanayinde ekside olan Sakarya’nın bugün artıya geçtiğini söyleyen Ziya Polat, “Pandemiden dolayı son iki yıldır ithalatımız azaldı. Orman ürünlerine olan ihtiyacın artması ile birlikte ihracat fazlası verdik ülke olarak. 500 milyon dolar eksideyken, geçen sene 500 milyon dolar fazla verdik. Bu sene de 1 milyar dolar ihracat fazlası vermeyi planlıyoruz. Orman ürünlerine dayanan sanayi bakımından Sakarya avantajlı konumda. İlimizde lif ve yonga sektörü gelişmiş durumda. ÇAMSAN gibi büyük fabrikalar var. Dolayısıyla çıkan ham madde ürünlerimizi değerlendirme konusunda sıkıntı yaşamıyoruz. Sakarya’nın ormanlarına gözümüz gibi bakarken, bir yandan da bu ormanları ekonomiye kazandırıyoruz” ifadelerini kullandı.

“KAÇAKCILIKTA İLK SIRALARDAYIZ”

Ormancılıkta kaçakçılık denince ilk akla gelen illerden birinin Sakarya olduğunu dile getiren Polat, “Bizim Bölge Müdürlüğümüzde 250 bin dekar fındık alanı var. Bu fındık alanları hep ormanlardan açmadır. 250 bin dekarlık alanın 150 bini 2B ile vermişiz, ama 100 binlik kısmını da tarife bedeliyle vatandaşa toplatıyoruz. Bu da gösteriyor ki, Türkiye’nin en fazla açma işleminin oluğu illerden biri Sakarya’dır. Meşenin para ettiği zamanlarda kaçakçılık çok fazlaymış. Türkiye’de hiçbir suç tamamen sıfırlanmadığı gibi kaçakçılık da bitmez. Biz bunu en aza indirebilmek için çalışıyoruz. Sakarya’daki ormanlarda yüze yakın foto kapan var, kamera sistemi geliştiriyoruz. Her işletmeye drone aldık. Orman işletmesi şeflerimize eğitim verdik. Kolluk kuvvetleriyle iş birlikleri yaparak kaçakçılığı en aza indirmeye çalışıyoruz. Bu konuda vatandaşların bilinçlenmesi çok önemli” dedi.

“KORUMAK ZORUNDAYIZ”

Ziya Polat sözlerini şöyle sürdürdü: “Sakarya’nın güzelliğini korumak zorundayız. Sakarya’yı güzelleştiren, cazibe haline getiren en önemli şeylerden biri yeşili, ormanıdır. Sakarya’nın stratejik önemi çok büyük; ama ormanların, dağların olmadığını bir düşünün. Açma yapmak aslına bakılırsa kul hakkıdır. Açılan alanlar bütün dünyanın ortak alanlarıdır. Ormanlardan açılarak elde edilen üç kuruş para ülkemize milyon dolarlık zararlar olarak bizlere geri dönüyor. Kaçakçılığın bitmesi mümkün değil ama azalması için biz elimizden geleni yapıyoruz. Sakarya’da köylü vatandaşlarımızla iş birliği yaparak onların da takibiyle, yönlendirmesiyle kaçakçılıkla mücadele ediyoruz. Onlara da çok teşekkür ediyoruz. Orman sadece ormancıların değil herkesin ortak malı. O yüzden ormanlarımızı korumak hepimizin görevi. Tüm vatandaşlarımızı bu konuda duyarlı olmaya davet ediyoruz. ”

ORMAN YANGINLARIYLA MÜCADELE

Yaz aylarının gelmesi ile birlikte orman yangınlarında artış yaşandığına dikkat çeken Polat, “Yangın kendi içinde bir felakettir. Yangınların yüzde 95’i insan kaynaklıdır. Kimisi sabotaj için ormanı yakıyor;  ama çoğu dikkatsizlik ve tedbirsizlikten kaynaklanıyor. Anız ve pikniklerde yakılan ateşlerden dolayı çıkan yangınların sonu maalesef felaket olabiliyor. Ormanda yananlar sadece ağaçlar değil, içinde yaşayan canlılar ve toprağın altında bulunan mikroorganizmalar da yanıyor.  Bunların hepsi bir katliam… Bu katliamlara sebebiyet vermemek için dikkatli olmamız gerekiyor” şeklinde konuştu.

“BAZEN DAYAK YİYEREK KORUYORUZ”

Polat, sözlerini şöyle tamamladı: “Orman Genel Müdürlüğü yangınlarla mücadele etmek için her sene arazözlerimizi yeniliyoruz. 7-24 nöbet tutuyoruz, işçilerimizi arttırıyoruz. Ama vatandaşlarımıza düşen görevler de var; anızlarımızı yakmayacağız. Bunun yerine anız artıklarımızı enerji firmalarımıza vererek hem milli ekonomimize katkı sağlayalım, hem de topraktaki mikroorganizmaları koruyalım.  Pandemi sürecinden sonra insanların ormana, yeşile olan ihtiyacı daha da arttı. Biz cansiperane olarak bazen ayağımıza kurşun yiyerek, bazen dayak yiyerek ormanlarımızı koruyoruz. Vatandaşlarımızdan da ormanlarımızı korumasını istiyoruz.”

NELER SÖYLENDİ?
@
KÖŞE YAZARLARI TÜMÜ
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Süper LigOP
 • 1Trabzonspor1024
 • 2Hatayspor1020
 • 3Alanyaspor1020
 • 4Fenerbahçe1019
 • 5Fatih Karagümrük1018
 • 6Beşiktaş917
 • 7Konyaspor1017
 • 8Galatasaray917
 • 9Altay1015
 • 10Adana Demirspor1013
 • 11Başakşehir FK1012
 • 12Gaziantep FK1012
 • 13Yeni Malatyaspor1012
 • 14Sivasspor1011
 • 15Kayserispor1011
 • 16Giresunspor109
 • 17Antalyaspor109
 • 18Göztepe108
 • 19Kasımpaşa106
 • 20Çaykur Rizespor104
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA