GÜNDEM
Giriş Tarihi : 28-10-2021 12:36

BMC’ye Kaynarca teklifi!

BMC İcra Kurulu Başkanı Murat Yalçıntaş’ın konuk olduğu SATSO Meclisi’nde Karasu ve Tank Palet Fabrikası ile ilgili sorunları kendisine aktardıklarını söyleyen Başkan Akgün Altuğ, “ Kaynarca Doğu Marmara Makine İhtisas OSB’deki yerden de kendisine bahsettik. Fuat Tosyalı ile görüşeceklerini ve konuları değerlendireceklerini söylediler” dedi.

BMC’ye Kaynarca teklifi!

 

Yalçıntaş konuk oldu

Sakarya Sanayi ve Ticaret Odası’nın Ekim Ayı olağan meclisi dün gerçekleştirildi. Meclis Başkanı Talip Kuriş’in başkanlığında toplanan mecliste SATSO Başkanı Akgün Altuğ, yönetim kurulunun faaliyetleri konusunda meclis üyelerini bilgilendirdi. Toplantının basına kapalı kısmında SATSO Meclisi’nde BMC İcra Kurulu Başkanı Murat Yalçıntaş BMC’nin Sakarya’daki faaliyetleri hakkında meclis üyelerine açıklamalarda bulundu.

Ekonomik daralmalar

Meclis üyelerini bilgilendirdiği konuşmasında pandemiyle birlikte dünyada yaşanan sıkıntılar ve buna bağlı olarak arz talep dengelerindeki bozulmaların birçok ülkede enerji krizine yol açtığını ifade eden Başkan Altuğ, “Dünyada yaşanan ekonomik daralmalar ve buna bağlı olarak baş gösteren sorunlar şüphesiz ki, ülkemiz ekonomisini de olumsuz etkilemektedir. Normalleşme sürecinin başlaması ile yükselen talep, emtia ve hammadde fiyatlarının artmasına neden oldu” dedi.

Sancılı süreç

Başkan Altuğ, “Sancılı bir süreçten geçiyoruz; sadece ülkemiz değil, dünyanın birçok ülkesinde ekonomik problemler baş gösteriyor. Bunların paralelinde, geçtiğimiz hafta biz de ülke olarak bir ‘faiz indirimi’ gündemi yaşadık. TOBB Başkanımız Rifat Hisarcıklıoğlu’nun da dediği gibi hem uzun vadeli faizlerin, hem de döviz kurlarının artması iş dünyamızı tedirgin etti. Yatırımcı ve üreticilerin en önem verdiği konu ön görebilirlik ve istikrardır. Finansal istikrarın yeniden sağlanmasını temenni ediyoruz. Devlet bankaları faizleri düşüreceklerini açıkladı, özel bankalarda bu karara destek verecek gibi görünüyor. Eximbank’ında bu konuda ihracatçılarımızı desteklemesini bekliyoruz” dedi.

Değer katıyoruz’

İş dünyası olarak üretmeye ve istihdam sağlamaya devam ettiklerini ifade eden Başkan Altuğ, “Ülkemiz için değer katmaya devam ediyoruz. Yaşanan ulusal ve uluslararası sıkıntılara karşı iş dünyasının, yani bizlerin, kararlı duruşu çok değerlidir. Elbette bu zor dönem, birçok konuda bizleri yavaşlatmış ve bugün olmamız gereken noktanın gerisinde bırakmıştır. Ancak, tüm bu olumsuzluklara rağmen hedeflediğimiz her alana dokunmuş olmamız ve yol kat etmemiz şüphesiz ki çok anlamlı” ifadelerini kullandı.

Kadın istihdamı

Ülke ve şehir olarak kadın istihdamına ağırlık verilmesi gerektiğini ifade eden Altuğ, “SATSO olarak kadın istihdamının arttırılması, kadın emeğinin ön plana çıkarılması ve ekonomiye kadın üretiminin katkısını sağlamak adına çalışmalar yürütüyoruz. Ama sizler de iş insanları olarak kadın istihdamına ağırlık vererek atıl olan işgücünü, aktif hale getirmede katkı sunabilirsiniz.  Çalışmanın cinsiyeti olmaz, niteliği olur. Kadınlarımızın bu aranan kalite ve nitelikte işler çıkaracağına inanıyorum. Yeter ki ilk adımı atalım. Fırsat verelim” diye konuştu.

Kümelenme 

Küçük sanayi siteleri ihtiyacından söz eden Akgün Altuğ, “Modern kentleşme anlayışının şehrimizde yaygınlaşması ve oluşturulması bir vizyon meselesidir. Sektörel kümelenme ve sanayi sitelerinin daha uygun modern koşullarda hizmet etmeleri bu vizyonun önemli bir parçasıdır. Artık mahalle sokak aralarında sıkışmış sanayi kümeleri yerine bölgesi ve hizmet alanı belli alanlarda küçük sanayi siteleri oluşturmalıyız. İşinin ehli KOBİ’lerimiz bunu hakediyor, şehrimiz de daha güzel ve çağdaş bir şehirleşmeyi hak ediyor. Modernleşme sadece fiziken değil zihnen de bir çabanın sonucudur.  Biz şehir olarak bu anlayışa ve algıya sahibiz. Geriye kalan sadece ihtiyaçlar çerçevesinde küçük sanayi siteleri ile şehrimizi düzenlemektir. Bu konuda büyükşehir belediyemizle de mutabıkız” dedi.

Mavi olalım

Aşı konusunda uyarılarda da bulunan Altuğ, “Oda olarak belli aralıklarla, sosyal medya üzerinden yapmış olduğumuz duyurularla işyerlerimizin pandemi kurallarını esnetmeden aynı duyarlılıkla devam etmesi gerektiği hususunda bilgilendirmeler yapıyoruz. İlimiz pandemi riskinin yüksek olduğu iller sıralamasında bulunmaktadır. Okullarımızın açık kalması, işletmelerimizin mevcut durumunu koruması ve iç piyasanın canlı kalması için pandemi kurallarına hassasiyet göstermeliyiz. Ülke olarak mavi seviyeye ulaşalım. Pandemi gündemimiz olmasın artık. Ama hala covid haritasında sarıyız. 2. doz aşı oranını artırmalıyız” diye konuştu.

 İndirim yapılsaydı

Altuğ’un ardından söz alan Meclis Üyesi Kenan Taçyıldız, “ Faizde indirime gidildi. Faizleri indirdik ve insanları borçlandırdık. Çalışanlarımızın alım gücünü düşürdük. Faiz indireceğini gelir vergisinden SSK’dan kurumlar vergisinde indirimler yapılmalıydı” diye konuştu. Taçyıldız’ın konuşmasının ardından ise gider bütçesinde fasıllar arası ödenek aktarımı yapıldı. Bina ve inşaat giderlerinden 250 bin lira ulaşım giderlerine aktarıldı.

Borçla ödenmez

Meslek komitelerinin sorunları kısmında bir kez daha söz alan Kenan Taçyıldız, “Cumhuriyet bayramları okullarımızda kutlanmıyor. Bu günlerin okullarımızda kutlanmasını istiyorum. Okulların tatil edilmesini istemiyorum. Bayram günleri kesinlikle okullarda kutlanmalı. Bizler okullara ancak bir defa zam yapabiliyoruz. TEFE ve TÜFE oranlarına göre. O günkü koşullara göre zam yapılıyor. Bizim yaptığımız zamlar geride kalıyor. Gelirlerimiz değişmiyor giderlerimiz artıyor. Çalışanlarla verenler karşı karşıya kalıyor. Bu kurumlar nasıl ayakta duracak. SSK ve vergileri ödemediğimiz zaman icra geliyor. Kredilerimiz verilmiyor. Borçla borç ödenmez. Eğitim dediğimiz şey pahalı bir şey. Vergilerin düşürülmesi gerekiyor ki çalışan arkadaşlarımıza daha fazla ödeme yapalım” dedi.

Gübre 8 bin lira

Taçyıldız’ın arından söz alan Meclis Üyesi Turgay Çelik ise çiftçinin girdi maliyetlerindeki artışlardan söz etti. Çelik, “ Tarım sektörünün nereden geldiği nereye gittiğini bilmiyoruz. Geçen sene 2 bin 500 lira olan gübre 8 bin lira oldu. Son bir haftada büyük artışlar yaşandı. Bunun Türkiye’ye mahsus olmadığını biliyoruz. Dünyada böyle. Ancak diğer ülkeler çiftçilerine ciddi desteklerde bulunuyorlar” dedi. Çelik ayrıca Sakarya’nın IPARD desteklerinden faydalanamadığını ve siyasi olarak bu konuda girişimlerde bulunulması gerektiğini dile getirdi.

Mekanizma oluşmalı

Meclis Üyesi Necmettin Kırık ise, “Teknokentler’de yer bulamıyoruz. Uzun zaman yer bekliyorlar. Bununla ilgili mekanizmanın oluşması lazım. Teknokentlerin fiziki ortamının geliştirilmesi ve iyileştirilmesi lazım. Desteklerin sadece Teknokent’te verilmesi ciddi sıkıntı. Bilişimcilere her yerde destek verilmesi. Teknoloji bakanlığına bunların iletilmesi lazım. Şehir merkezlerinde Ar-ge için gerekli çalışmaların yapılması lazım. Desteklerin sadeleştirilmesi lazım. Kayıt dışı bilişim sektöründe çalışanların önünde geçilmesi lazım. Evden kayıt dışı yapılan çalışmalara karşıyız. Mevcut araçların elektrikliye dönüşmesi için hızlandırma yapılması lazım” dedi.

Arazi toplulaşması

Arazi toplulaşması hakkında konuşan Emrullah Terzioğlu, “Toplulaşma ile ilgili yapmış olduğumuz görüşmelerin sonucunda belli bir noktaya gelindi ancak yeterli değil. Hayvancılığın ve tarım çok az maliyetlerle belli bir noktaya ulaşması sağlanıyor toplulaşmayla. Sakarya tarımıyla ilgili maliyetlerin tabana indiği bir dönemdeyiz. Kentsel dönüşümle ilgili çalışmalarımız var. çalışmalarda güzel sonuçlar elde ediyoruz. Arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Kentsel dönüşümün bir an önce yapılması gerekiyor” dedi.

Enerji krizi

Dünyadaki enerji probleminin ülkemizde de olacağını belirten Adnan Borazancıoğlu, “Bunun için ciddi kararlar almalıyız. Yenilenebilir enerjiye geçmeliyiz. Enerji verimliliği artırmalıyız. Enerji fiyatlarının yükselmesinde sıkıntılar baş gösterecek. Bunların içinde de fırsatlar. Sürdürülebilir sağlanmalı enerjide. Üniversite ile beraber çalışmalarımız var ancak yavaş ilerliyoruz. Krallıkla idare edilen bir ülkede mühendislik faaliyetlerinde bulunuyorduk” şeklinde konuştu. 

NELER SÖYLENDİ?
@
KÖŞE YAZARLARI TÜMÜ
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Süper Lig Ahmet Çalık SezonuOP
 • 1Trabzonspor3781
 • 2Fenerbahçe3770
 • 3Konyaspor3767
 • 4Başakşehir FK3762
 • 5Alanyaspor3761
 • 6Antalyaspor3859
 • 7Beşiktaş3758
 • 8Fatih Karagümrük3757
 • 9Adana Demirspor3752
 • 10Galatasaray3852
 • 11Sivasspor3751
 • 12Kasımpaşa3750
 • 13Hatayspor3750
 • 14Kayserispor3747
 • 15Gaziantep FK3846
 • 16Giresunspor3745
 • 17Çaykur Rizespor3836
 • 18Altay3734
 • 19Göztepe3728
 • 20Yeni Malatyaspor3720
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA